Poradniki
Start Poradniki Jakie wymiary i wagę powinny mieć panele fotowoltaiczne?
Artykuł

Jakie wymiary i wagę powinny mieć panele fotowoltaiczne?

Każdy dach – niezależnie czy jest on już kilkunastoletni, czy nowy - posiada elementy wpływające na możliwości montażowe instalacji fotowoltaicznej, takie jak rodzaj pokrycia dachowego, orientacja dachu, okna dachowe, wykusze, kominy czy świetliki. Z tego powodu, planując inwestycję, należy przede wszystkim sprawdzić rzeczywistą dostępną powierzchnię dachu, a także czy materiał, z którego jest zrobiony, jest odpowiedni do montażu fotowoltaiki.

wymiary paneli fotowoltaicznych

Wymiary i waga paneli fotowoltaicznych - od czego zależą?

Rozmiar instalacji fotowoltaicznej zależny jest od doboru mocy instalacji oraz paneli fotowoltaicznych, które to zapotrzebowanie pokryją. Przykładowo, aby zamontować instalację fotowoltaiczną o mocy 5 kW potrzebnych jest 15 paneli o mocy 335 W (taki moduł, w zależności również od producenta, może mieć ok. 1,7 m długości i 1 m szerokości) lub 10 o mocy 530 W (ten model z kolei, również w zależności od producenta, może mieć ok. 2,3 m na 1,2 m). 

Wymiary ogniw i paneli fotowoltaicznych

Innym czynnikiem wpływającym na rozmiar instalacji są wymiary poszczególnych paneli. Wymiary standardowego panelu o mocy 335 W to zazwyczaj 1,7 m długości i 1 m szerokości. Rynek jednak nieustannie się rozwija i możemy spotkać się z modułami fotowoltaicznymi o znacznie większych wymiarach, jak chociażby panel o mocy 530 W, który ma już ponad 2 m długości i jest szerszy o blisko 20 cm.

Ile ogniw posiada panel fotowoltaiczny?

Ogniwa są jednostkami, z których zbudowane są panele PV. Mają one wymiary średnio od 156x156mm (określone standardem M1) do 210x210mm (określone standardem M12).

  • M1 - 156x156mm
  • M2 - 156,75x156,75mm
  • M3 - 158,75x158,75mm
  • M4 - 161,70x161,70mm
  • M5 - 165x165mm
  • M6 - 166x166mm
  • M12 - 210x210mm

W domowych instalacjach fotowoltaicznych najczęściej wykorzystuje się panele zbudowane z 60 ogniw, ponieważ posiadają najlepszy stosunek mocy do wymiarów, a przy tym cechują się niewielką masą. Panele wykonane w technologii HALF CUT najczęściej montowane są z 60 ogniw „ciętych na pół”, co daje nam im łączną liczbę 120. Są one jednocześnie wydajne i posiadają niewielkie rozmiary. 

Waga paneli fotowoltaicznych

Waga pojedynczego panelu fotowoltaicznego wynosi od 18 do 30 kg – jednak to także zależy od rodzaju modułu (przykładowo, moduł o mocy 335 W waży około 19 kg, z kolei ten o mocy 530 W już 29,4 kg).

Instalacja PV na dachu - czy masz dostateczną ilość miejsca?

Liczba paneli, które należy zamontować, aby zaspokoić potrzeby gospodarstwa domowego na energię elektryczną jest oczywiście różna. Przyjmuje się jednak, że średnie zużycie energii przez gospodarstwo to około 4500 kWh. Do jego pokrycia wystarczy zazwyczaj system fotowoltaiczny o mocy ok. 5 kW. Moc tą jest w stanie zapewnić około 15 paneli. Oznacza to konieczność wygospodarowania powierzchni około 25,5 m2 do montażu samych paneli, w tym dodatkowo należy wziąć pod uwagę wymagania dotyczące przede wszystkim odstępów brzegowych na dachach płaskich oraz skośnych, a także odstępów między rzędami modułów. Niestety, nie każdy dach ma wystarczającą powierzchnię na montaż paneli fotowoltaicznych. Właśnie dlatego, jeżeli obliczenia wskazują, że dach Twojego domu jest zbyt mały, by umieścić na nim odpowiedniej wielkości instalację, możesz zaplanować jej montaż na gruncie. 

Instalacja PV na gruncie - o czym musisz pamiętać?

Jeżeli planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie, niezbędna powierzchnia jest podobna, jak w przypadku dachu. Jednak w tym przypadku pamiętaj, że jedną podstawową różnicą jest sposób montażu. Pamiętaj także o tym, aby zapewnić panelom stały dostęp do słońca. W przypadku gdy w pobliżu planowanego montażu występują wysokie obiekty, jak np. drzewa, powinieneś pomyśleć o ich przesadzeniu.

Planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej?

Pamiętaj, że podane tutaj wartości i obliczenia mają charakter orientacyjny. Dają one jedynie wyobrażenie, czego można się spodziewać. Jeżeli planujesz montaż instalacji paneli fotowoltaicznych na Twoim dachu, skontaktuj się ze sprawdzoną firmą fotowoltaiczną, np. Sunday Polska. Podczas specjalnego audytu fotowoltaicznego, specjaliści dokładnie obliczą jakiej mocy instalacji potrzebujesz oraz jak duża powierzchnia dachu potrzebna jest do jej montażu.

Zamów bezpłatną wycenę instalacji fotowoltaicznej

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Magazyn energii do fotowoltaiki - jak wybrać, ile kosztuje?
18 Marzec 2022
Magazyn energii w ostatnim czasie mocno zyskuje na popularności. Dotację na jego zakup będzie można otrzymać w ramach nowej edycji programu Mój Prąd 4...
Ogrzewanie domu fotowoltaiką - czy to się opłaca?
04 Październik 2021
Fotowoltaikę można większego problemu wykorzystać także do celów grzewczych. Oczywiście w sposób pośredni, przy użyciu choćby pompy ciepła. Czy warto ...
 Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych na dom jednorodzinny?
03 Październik 2021
Odpowiednia moc paneli fotowoltaicznych zagwarantuje, że przydomowa elektrownia słoneczna zaspokoi zapotrzebowanie na prąd oraz pozwoli sporo zaoszczę...
Montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku
03 Październik 2021
Jednym z warunków efektywnego działania instalacji PV jest prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych. Na co zwrócić uwagę, aby wydajność przydomowej e...
Przedsiębiorca jako prosument, czyli fotowoltaika dla firm
26 Listopad 2020
Nie tylko gospodarstwa domowe, ale i firmy mogą korzystać z energii ze słońca. Instalacje fotowoltaiczne są w firmach coraz bardziej popularne. Duży w...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7