Poradniki
Start Poradniki „Mój Prąd 3.0” - co mówią dane?
Artykuł

„Mój Prąd 3.0” - co mówią dane?

Na wzrost zainteresowania panelami fotowoltaicznymi wpłynął nie tylko światowy eko trend, ale przede wszystkim dotacje płynące z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program „Mój Prąd 3.0” dobiegł końca, więc to dobry moment, by podsumować jego rezultaty.

mój prąd 3.0

Rynek fotowoltaiki w Polsce na początku 2021 roku

Według raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2021” Instytutu Energetyki Odnawialnej na początku 2021 roku moc zainstalowana w fotowoltaice wynosiła 3,9 GW. Daje to wzrost aż o 2,5 GW w porównaniu do roku 2020. Największy wkład we wspomniany przyrost mieli konsumenci indywidualni. Mikroinstalacje stanowiły aż 77% mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Na popularność paneli fotowoltaicznych wpłynęły m.in. dotacje udzielane w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych oraz rządowy program dofinansowania dla fotowoltaiki „Mój Prąd”. Jak na rynek fotowoltaiczny w 2021 roku wpłynęła trzecia edycja rządowego programu?

Program „Mój Prąd 3.0” w liczbach

Program „Mój Prąd 3.0” ruszył 1 lipca 2021 roku. Miał zakończyć się 22 grudnia 2021 roku lub w momencie wyczerpania środków przeznaczonych na dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych. Trzecia edycja programu cieszyła się ogromną popularnością. Tym samym, zaledwie po 3 miesiącach naboru wniosków, pula pieniędzy dostępna w programie została wyczerpana.

Warto wspomnieć, że budżet programu „Mój Prąd 3.0” sięgał 534 mln złotych, a na dotację w wysokości 3 tysięcy złotych mogło liczyć aż 178 tysięcy beneficjentów. Jak podaje NFOŚiGW, od rozpoczęcia naboru do instytucji wpływało od 3 do 4 tysięcy wniosków dziennie!.  

Zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce rośnie

Raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2021” Instytutu Energetyki Odnawialnej wskazuje na to, iż obecnie w Polsce fotowoltaika przeżywa prawdziwy boom. Jak pokazują dane Solar Power Europe, w 2020 roku zajęliśmy 4. miejsce pod względem przyrostu mocy w fotowoltaice w Unii Europejskiej. Przed nami znalazły się tylko takie kraje jak: Niemcy, Holandia oraz Hiszpania. 

Jak podaje Agencja Rynku Energii, z końcem września 2021 roku moc energii zainstalowanej w fotowoltaice w Polsce sięgnęła 6,1 GW. W skali roku przyrost mocy w fotowoltaice wyniósł 103%. Najbardziej dynamiczny przyrost odnotowuje się w sektorze mikroinstalacji, na co bez wątpienia wpływ ma rządowy program „Mój Prąd”.

Instytut Energetyki Odnawialnej przewiduje, że kilka najbliższych lat przebiegnie pod znakiem dynamicznego wzrostu na rynku fotowoltaiki. Według szacunków w Polsce nowe moce fotowoltaiczne będą wzrastać od 2 do 2,5 GW rocznie. Jednocześnie zmianie może ulec struktura rynku, co oznacza, że zwiększy się na nim udział zawodowych elektrowni i przestanie on być zdominowany przez mikroinstalacje.

panele

Co przyniesie przyszłość na rynku fotowoltaiki?

Czy kolejne edycje programu „Mój Prąd” są możliwe? Tak, jednak jak zapowiada rząd, wsparcie to będzie różnić się od tego, jakiego udzielano do tej pory. Następne odsłony projektu mają skupiać się na odciążeniu sieci elektroenergetycznych. Już teraz bowiem mają one problem z przyjmowaniem nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez mikroinstalacje. Założenie na przyszłość jest więc takie, by fundusze wspierały elementy instalacji, które umożliwią gospodarowanie wytworzoną energią w sferze gospodarstwa domowego - np. magazyny energii. 

Widać więc wyraźnie, że inwestycja w panele fotowoltaiczne to nie tylko eko trend, ale realne działania, które podejmuje tysiące gospodarstw domowych w Polsce. Ponieważ jest to zakup na lata, warto postawić na rozwiązania od zaufanego sprzedawcy, jak E.ON Polska

Co zyskujesz, wybierając sprawdzoną markę? To nie tylko szybka dostawa i montaż wydajnej instalacji fotowoltaicznej. Eksperci z E.ON Polska pomogą ci w pozyskaniu dofinansowania, stworzą optymalny projekt dla twojego gospodarstwa domowego oraz zaproponują rozwiązania, które przyniosą ci najwięcej korzyści. A przy tym zajmą się wszelkimi niezbędnymi formalnościami, jak złożenie wniosku do Operatora Sieci Dystrybucji oraz podłączenie instalacji do sieci. 

Wraz z ich pomocą stworzysz również samowystarczalną sieć, umożliwiającą efektywne zarządzanie wytworzoną energią w obrębie gospodarstwa domowego. Panele fotowoltaiczne, pompa ciepła oraz magazyn energii od E.ON Polska to rozwiązanie ściśle dopasowane do twoich potrzeb.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Żywotność paneli fotowoltaicznych
30 Grudzień 2021
Technologia paneli fotowoltaicznych mocno się rozwija. Dziś ich żywotność wynosi nawet 30-35 lat. Standardem jest ochrona gwarancyjna na okres aż 25 l...
Jakie wymiary i wagę powinny mieć panele fotowoltaiczne?
19 Marzec 2021
Każdy dach – niezależnie czy jest on już kilkunastoletni, czy nowy - posiada elementy wpływające na możliwości montażowe instalacji fotowoltaicznej, t...
Fotowoltaika po staremu? Tak, ale nie dla wszystkich
23 Luty 2022
Osoby planujące inwestycję w fotowoltaikę muszą nastawić się na poważne zmiany. Od 1 kwietnia 2022 roku energia wyprodukowana w instalacji fotowoltaic...
Pompa ciepła i fotowoltaika - czy to dobry duet?
02 Listopad 2021
Zdecydowanie tak! Inwestycja w pompę ciepła oraz fotowoltaikę zwraca się bardzo szybko. Taki system grzewczy generuje o nawet 80% mniejsze koszty, niż...
Fotowoltaika zmiany w 2022 - co czeka prosumentów?
25 Październik 2021
Pomimo tego, że rok 2022 zbliża się dużymi krokami nadal do końca nie wiadomo, jakie zmiany dot. fotowoltaiki wejdą w życie. Czy od nowego roku inwest...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7