Poradniki
Start Poradniki Przepisanie licznika prądu po śmierci - jak to zrobić?
Artykuł

Przepisanie licznika prądu po śmierci - jak to zrobić?

Odziedziczyłeś niedawno mieszkanie po zmarłej osobie? Jeśli chcesz z niego korzystać wprowadzając się lub je wynajmując, będziesz musiał dopełnić kilku formalności. Jedną z nich jest przepisanie licznika prądu. Nie wyobrażasz sobie chyba mieszkania bez dostępu do elektryczności, prawda? Jak przepisać licznik po śmierci właściciela? Wyjaśniamy!

przepisanie licznika prądu po śmierci

Szybkie przepisanie licznika elektrycznego na inną osobę

Procedura przepisania licznika różni się nieco w zależności od tego, od kogo jest on przejmowany. Nie zawsze przecież zmiany dokonuje się z powodu śmierci poprzedniego właściciela. Niezależnie jednak od tego, z jakiej przyczyny mieszkanie zmieniło gospodarza, sprzedawcy energii oferują obecnie takie możliwości, że załatwienie sprawy nie jest ani skomplikowane, ani kosztowne, ani nie zajmuje dużo czasu.

Zmiany możesz dokonać już w 15 minut i to bez wychodzenia z domu. Narzędzia, które temu służą oferuje m.in. innogy Polska. Portal Przejmij licznik umożliwia przepisanie urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego na nowego właściciela i wybór nowej oferty energii – cały proces zaś dzieje się online, nie wymagając od klienta pojawienia się w salonie stacjonarnym sprzedawcy. Tą metodą możesz przejąć licznik również od dewelopera, a także od poprzedniego (niekoniecznie zmarłego) właściciela Twojego nowego mieszkania.

Dokumenty potrzebne do przepisania licznika prądu

Wróćmy jednak do konkretnej sytuacji, kiedy chcesz przepisać licznik po śmierci poprzedniego właściciela mieszkania. Czego będziesz potrzebował, by dopełnić formalności? Konieczne będzie posiadanie skanu dokumentu potwierdzającego Twoje dziedziczenie po zmarłym kliencie innogy – postanowienie sądowe lub akt poświadczający dziedziczenie.

Będziesz też potrzebował numeru PESEL poprzedniego właściciela oraz danych samego licznika, czyli jego numeru oraz adresu mieszkania. I to wszystko! Do tego dodasz własne dane, a na koniec pozostanie Ci jedynie wybór odpowiadającej Ci oferty energii. Dalej procedura zadziała sprawnie, gotowe dokumenty otrzymasz drogą mailową i wystarczy, że podpiszesz je wirtualnie. W ten sposób łatwo i szybko zawrzesz nową umowę na prąd.

Oferty energii dla domu – czym się kierować?

Wiesz już jak wygląda procedura przepisania licznika po śmierci odbiorcy energii. Dzięki internetowym narzędziom obsługowym jest ona bardzo prosta i intuicyjna. Jest w niej jednak moment, w którym musisz podjąć decyzję odnośnie oferty prądu dla Twojego nowego mieszkania. Jak dokonać najlepszego wyboru?

Oferta energii elektrycznej dla gospodarstwa domowego powinna być przede wszystkim dopasowana do potrzeb jego mieszkańców. Oznacza to, że warto zastanowić się, co byłoby najbardziej opłacalne z punktu widzenia kosztów.

Wyboru można dokonać chociażby w ramach taryfy – są takie ze stałą stawką za prąd w ciągu doby, takie, które charakteryzują się niższą ceną za kilowatogodzinę w godzinach nocnych, a nawet takie, które sprawiają, że najbardziej korzystne jest zużywanie energii w weekendy. To, jaki wariant taryfy wybierzesz, zależy od tego, w jaki sposób najczęściej korzystasz z prądu. Dobrym pomysłem jest to przeanalizować i sprawdzić, aby oszczędzić na rachunkach.

Inną sprawą są dodatkowe usługi, które sprzedawcy energii często oferują w ramach swoich produktów. Zastanów się np. czy cenne nie byłoby wybranie propozycji, do której dołączony jest pakiet pomocy fachowców. To przydatna usługa, dzięki której nie musisz się martwić naprawą awarii w mieszkaniu – wystarczy jeden telefon i hydraulik, szklarz czy ślusarz pojawi się w domu i profesjonalnie zajmie się usterką.

Jeśli szczególnie bliskie są Ci sprawy związane z ochroną środowiska, to być może chętnie wspomożesz rozwój odnawialnych źródeł energii decydując się na ofertę prądu z gwarancją pochodzenia. W każdym przypadku warto też wybrać ofertę z elektroniczną fakturą – to nie tylko działanie ekologiczne, ale i po prostu wygodne dla Ciebie. Chociażby dlatego, że faktury otrzymujesz na maila, więc nie ryzykujesz ich zagubienia.

Przepisanie licznika online – rozwiązanie na miarę czasów

Dlaczego warto przepisać licznik przez internet? Nie zawsze masz czas, siłę czy po prostu ochotę załatwiać formalności w salonie stacjonarnym. Szczególnie wtedy, kiedy całość związana jest ze śmiercią bliskiej osoby.

Poza wszystkim przy przejmowaniu mieszkania będziesz miał do załatwienia mnóstwo spraw – warto więc korzystać z ułatwień i dostępnych nowoczesnych rozwiązań, które uczynią cały proces chociaż trochę prostszym i mniej czasochłonnym.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Jak oszukać licznik prądu?
18 Październik 2016
Sposobów na oszukanie licznika energii elektrycznej jest wiele. W Internecie jest wiele porad nie tylko jak zwolnić licznik prądu, ale i także jak go ...
 Jak odczytać licznik prądu?
05 Listopad 2014
Istnieje kilka typów licznika, prezentujemy jak odczytać niektóre z nich.
Fałszywe oskarżenie o kradzież prądu? Zobacz, co robić!
04 Maj 2015
Podejrzenie o nielegalny pobór energii elektrycznej to dosyć częsty problem w relacjach zakład energetyczny – odbiorca prądu. Czy każde uszkodzenie li...
Nowy licznik zużycia energii - jakie posiada funkcje?
08 Kwiecień 2015
Nowe, tzw. inteligentne liczniki energii elektrycznej to urządzenia, które już w niedalekiej przyszłości znajdą się w każdym polskim domu. Z naszego p...
Przeprowadzka: jak rozwiązać umowę na sprzedaż energii?
26 Sierpień 2015
Wyprowadzasz się do innego domu, mieszkania? Konieczne w tym przypadku jest wypowiedzenie umów za media, w tym za prąd i gaz. Można to zrobić na dwa s...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7