Poradniki
Start Poradniki Rząd łagodzi podejście do turbin wiatrowych na lądzie
Artykuł

Rząd łagodzi podejście do turbin wiatrowych na lądzie

Zdaniem branży OZE, jeżeli mamy osiągnąć ambitne cele dotyczące zmniejszenia emisyjnych źródeł energii, musimy maksymalnie uprościć przepisy regulujące inwestycje w odnawialne źródła energii. Tymczasem są one skomplikowane, a proces administracyjny może ciągnąć się latami. Co hamuje rozwój lądowych elektrowni wiatrowych? Czy nowe regulacje pobudzą rynek? Sprawdźmy!

turbiny wiatrowe

 

Elektrownie wiatrowe w Polsce

Jak podają Polskie Sieci Elektroenergetyczne, do czerwca 2021 roku zainstalowana moc farm wiatrowych w Polsce wynosiła 6,8 GW. To ponad połowa mocy wszystkich odnawialnych źródeł energii w naszym kraju! Aktualnie powstające nowe moce w elektrowniach wiatrowych to wynik aukcji z 2019-2021. Kolejnej fali inwestycji w elektrownie wiatrowe na lądzie możemy spodziewać się po 2025 roku. Będzie ona związana m.in. z liberalizacją zasady 10H. Więcej o elektrowniach wiatrowych można przeczytać na stronie innogy Polska.

Niesprzyjająca zasada 10H

Według ekspertów jedną z największych przeszkód rozwoju energetyki wiatrowej jest zasada 10H. Obowiązuje ona od 2016 roku. Zgodnie z nią odległość pomiędzy turbinami wiatrowymi a istniejącymi budynkami mieszkalnymi powinna wynosić minimum dziesięciokrotność wysokości turbiny. Ustawa odległościowa w takiej formie ogranicza możliwość inwestowania w turbiny wiatrowe oraz powoduje zmniejszenie zainteresowania inwestorów, zarówno z zakresu OZE, jak i rynku mieszkaniowego — uniemożliwia bowiem budowanie domów mieszkalnych w zbyt bliskiej odległości od turbin. Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej bez zmian w prawie budowa nowych farm na lądzie będzie niemożliwa, a osiągnięcie celów związanych z niskoemisyjnością źródeł energii znacznie utrudnione.

Nowe przepisy – zielone światło dla elektrowni wiatrowych na lądzie?

Zapis dotyczący zasady 10H wkrótce zostanie jednak złagodzony. Jak podkreśla Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, aktualnie panuje zupełnie inny klimat wokół tematu elektrowni wiatrowych. Udowadniają to badania przeprowadzone przez resort. Aż 85% ankietowanych popiera rozwój tego sektora OZE, z kolei 75% nie ma nic przeciwko budowie farm w swojej okolicy.

Według projektu nowelizacji ustawy, mimo iż podstawowe założenia zasady 10H nadal mają obowiązywać, to decydujący głos w sprawie budowy turbin będzie należeć do gmin. Lokalizacje elektrowni zostaną ustalone na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W szczególnych sytuacjach dopuści się mniejsze odległości – m.in. na podstawie prognoz oddziaływania turbin na środowisko. Konieczne będzie również przestrzeganie pewnej odległości minimalnej – nie mniejszej niż 500 m. Ustalono ją na podstawie praktyk innych państw członkowskich Unii, a także publikacji naukowych.

Dlaczego jednak nowych inwestycji wynikających z liberalizacji zasady 10H możemy się spodziewać dopiero po 2025 roku? Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że tereny o potencjale inwestycyjnym charakteryzują się raczej słabym pokryciem przez miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, szczególnie na terenach wiejskich. W pierwszej kolejności należy więc opracować takie plany. Prawdopodobnie zajmie to kilka lat.

turbiny wiatrowe zmiana przepisów

Czego jeszcze potrzebujemy, aby w Polsce powstawało więcej inwestycji w lądowe elektrownie wiatrowe?

Dzięki nowelizacji ustawy zwiększy się dostęp do inwestycji w elektrownie wiatrowe. Konieczne jest jednak skrócenie czasu trwania procesu administracyjnego. W krajach europejskich procedura trwa około 2,5 roku. W Polsce zaś minimalnie 5 lat. Przedstawiciele branży podpowiadają, że formalności można skrócić poprzez wyznaczanie terenów, na których mogą powstawać farmy wiatrowe. Według nich należy je też objąć uproszczoną procedurą administracyjną.

Jak nowelizacja wpłynie na rozwój rynku?

Z raportu UN Global Compact Network Poland wynika, że wskutek wprowadzenia opisanych zmian do roku 2030 na rynku mogą pojawić się inwestycje na łączną sumę od 30 do 62 mld zł oraz 6-12,5 GW nowych mocy z elektrowni wiatrowych. Oznaczałoby to 36-52 mld zł oszczędności na kosztach produkcji energii (w okresie 2020-2040) oraz obniżenie cen prądu dla jego odbiorców – nawet o 8,3% w 2035 roku. Do tego zmniejszyłaby się emisja dwutlenku węgla – o 42% do 2030 roku – a udział OZE w krajowym rynku energii wzrósłby do 45%. Dzięki temu Polska mogłaby osiągnąć większą niezależność energetyczną względem światowych wahań cen prądu oraz dostaw paliw kopalnych.

Mimo iż branża energii wiatrowej napotyka liczne przeszkody, już za kilka lat możemy spodziewać się jej odbicia. Rozwój sektora energii z wiatru to w końcu jedno z głównych założeń programu „Polityka energetyczna Polski do 2040 roku”. Niedługo zaczną powstawać nowe inwestycje. Problemem nie będzie już zbyt mały udział OZE, a przechowywanie ogromnych ilości prądu wprowadzanych do systemu elektroenergetycznego. 

 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Ustawa o OZE po zmianach
01 Lipiec 2016
Ustawa o OZE, która powstawała w wirze zmian władz ustawowej jest już po dwóch poprawkach. Można powiedzieć, że nie przypomina pierwotnego aktu, bowie...
Źródła energii elektrycznej
21 Listopad 2014
Zgodnie z zasadą zachowania energii, nośniki prądu elektrycznego zawsze płyną w stronę, w którą podziałamy na nie siłą. Tak działają niektóre źródła e...
Darmowa energia? Czy to jest możliwe?
21 Kwiecień 2015
Bezpłatny prąd można wytwarzać za pomocą m.in. paneli słonecznych czy wiatraków. Oczywiście energia elektryczna za darmo jest poprzedzona sporą inwes...
Obniżenie cen energii dla rolników
11 Marzec 2015
Koszty energii elektrycznej przyczyniają się do powiększenia kosztów produkcji rolnej, wysokość rachunku ma niebagatelne znaczenie dla rolnika. Im będ...
Wiatraki pionowe
15 Październik 2015
Pionowe elektrownie wiatrowe, to produkt cieszący się uznaniem przez zwolenników zielonej energii. Co więcej można powiedzieć na temat pionowych turbi...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7