Poradniki
Start Poradniki Specyfika działania aparatury modułowej
Artykuł

Specyfika działania aparatury modułowej

Projektując instalację elektryczną, należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo całego układu. Ochrona użytkowników oraz sprzętu powinna być priorytetem dla osób wykonujących instalację. Dlatego też niezbędne jest zastosowanie określonych zabezpieczeń, które mają w wydatny sposób podnieść poziom ochrony. Właśnie taką rolę spełnia aparatura modułowa.

aparatura modułowa

Czym jest aparatura modułowa?

Aparatura modułowa składa się z urządzeń i aparatów, które mają na celu ochronę instalacji elektrycznej przed negatywnymi skutkami wszelkiego rodzaju zwarć. Aparatura modułowa chroni także przed wystąpieniem przeciążeń w dużym zakresie prądów znamionowych. Wśród najczęściej stosowanych elementów aparatury modułowej wyróżniamy:

  • wyłączniki nadprądowe,
  • wyłączniki różnicowoprądowe,
  • ograniczniki przepięć,
  • wyłączniki kombinowane,
  • styczniki modułowe,
  • rozłączniki i przełączniki,
  • sterownie i zabezpieczenia silników elektrycznych.

Aparatura modułowa jest stosowana przede wszystkim w szeroko pojętym budownictwie mieszkaniowym. Ponadto znajduje zastosowanie w instytucjach, firmach oraz zakładach pracy. Montaż aparatury modułowej gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania urządzeń elektrycznych.

Jak działają wyłączniki nadprądowe?

Wyłączniki nadprądowe to stały element sieci domowej, mieszkaniowej oraz przemysłowej. Wyłącznik nadprądowy chroni przed konsekwencjami zwarć i przeciążeń. Efektem zwarcia lub przeciążenia instalacji może być pożar. Aby temu zapobiec, wyłączniki nadprądowe automatycznie odcinają dopływ prądu w momencie przeciążenia elektrycznego lub zwarcia powstałego w wyniku uszkodzenia instalacji.

Przykładem wyłącznika nadprądowego jest wyłącznik 3-biegunowy firmy Schneider Electric. Charakteryzuje się on wytrzymałością zwarciową do 6 kA. Jego specyfikacja jest dopasowana do potrzeb budownictwa mieszkaniowego. Wyłącznik ma karbowane zaciski, które zwiększają pewność podłączenia. W ofercie tego producenta dostępne są także wyłączniki 1 i 2-biegunowe.

Jak działają wyłączniki różnicowoprądowe?

Popularna „różnicówka” stanowi najbardziej skuteczne zabezpieczenie przed porażeniem prądem. Zastosowanie wyłączników różnicowoprądowych w budownictwie jest nawet warunkowane rozporządzeniem Ministra Infrastruktury oraz Polskimi Normami (PN).

Zadaniem wyłącznika różnicowoprądowego jest wykrywanie sytuacji, kiedy prąd elektryczny wpływający do wyłącznika nie jest równy wypływającemu. W sytuacji wykrycia takiej różnicy następuje wyłączenie zasilania. Wyłącznik różnicowoprądowy to moduł, który skutecznie chroni przed porażeniem prądem. Ochrona dotyczy zarówno porażenia bezpośredniego, jak i pośredniego.

Wśród wyłączników różnicowoprądowych możemy wyróżnić moduły 2 i 4-biegunowe. Przykładem tego typu produktów są wyłączniki firmy Schneider Electric, które są dopasowane do zastosowania w budownictwie mieszkaniowym.

Wśród innych elementów aparatury modułowej, które powinny znaleźć się w każdym domu, możemy wyróżnić np. ograniczniki przepięć. Odwiedzając sklep Elektromarketania, możecie zapoznać się z pełną ofertą aparatury modułowej renomowanych producentów.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
artykuły
Archiwum
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7